x

Aromaterapi Kilo Verdirir Mi: Aromaterapi İle Zayıflama

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Kilo vermek için genellikle beslenme düzeni değişiklikleri ve spor programları bir aradav uygulanır. Ancak yağlardan faydalanarak zayıflamak da mümkündür. Aromaterapi özellikle bölgesel yağlanma söz konusu olduğunda önerilir. Aromaterapi ruh halinin daha iyi olmasına yardımcı olan fizyolojik ve psikolojik bir tedavi şeklidir. Ancak kilo vermede de son derece etkilidir.

Aromaterapi ile kilo verme: Aromaterapiyle zayıflamak:

– Aromaterapi vücutta kimyasal reaksiyonları tetikler. İştahın azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır.

– Uçucu yağların koklanmasıyla mikroskobik moleküller hipotalamus olarak bilinen beynin bir bölümünü etkiler. Hipotalamus içinde önemli bir kontrol merkezi bulunmaktadır. Bu dürtü veya sinir kontrol merkezi “tokluk merkezi” olarak da bilinir. Bu bölge açlık veya tokluk duygularımızı kontrol eder.

– Aromaterapi bu bölgede tokluk mesajı oluşturarak daha az yemek yemeyi sağlar. Ayrıca stres ve olumsuz ruh halini de azaltır.

– Aromaterapi stres seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olur. Anksiyete ve depresyon için oldukça etkilidir. Stres nedeni ile kilo alınmasını önler. Olumsuz ruh halini ve kaygı hissini azaltır.

Zayıflatan kokular: Zayuflamak için aromaterapi:

– Kilo vermek için aromaterapi günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Kilo vermeyi kolaylaştırırken aynı zamanda zihin ve beden bütünlüğü açısından da faydalıdır.

– Evde bir karışım hazırlanarak aromaterapi uygulanabilir. Bu karışımlar kişinin sevdiği kokulara göre tercih edilebilir.

Zayıflamak için kürler:

1 – Narenciye kokuları:

Gerekli malzemeler:

– 30 ila 35 damla greyfurt esansiyel yağı

– 1 ya da 2 damla ylang ylang esansiyel yağı

– 4 ila 5 damla limon esansiyel yağı

Tüm malzemeler karıştırılarak gün içerisinde 3 ila 4 kez koklanmalıdır.

2 – Naneli karışım:

Gerekli malzemeler:

– 4 ila 5 damla nane esansiyel yağı

– 10 ila 15 damla bergamot esansiyel yağı

– 20 ila 25 damla nane uçucu yağı

– 1 damla ylang ylang esansiyel yağı

Tüm malzemeler karıştırılır ve bir mendile dökülür. Bu mendil gün içerisine birkaç kez koklanır.

3 – Bitkisel esansiyel yağ karışımı:

Gerekli malzemeler:

– 15 ila 20 damla mercanköşk esansiyel yağı

– 10 ila 15 damla fesleğen yağı

– 1 damla kekik esansiyel yağı

Yine tüm malzemeler karıştırılarak gün içerisine birkaç kez koklanır.

Aromaterapide buhar uygulaması ile zayıflama:

– Yukarıda listelenen karışımlardan herhangi biri hazırlanır. Bir tencere suyun içerisine eklenir. Bu sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Uygulama günde 3 kez tekrar edilebilir.

– Her koklama sırasında bir burun deliği kapanmalıdır. Her oturuşta ise her burun deliğinden 3 kez teneffüs edilmesi yeterli olacaktır.

– Açlık duygusu oluştuğunda bu buhar uygulamaları yapılabilir. Özellikle öğle ve akşam yemeğinden önce yapılması önerilir. Bu şekilde tokluk hissi oluşur ve kişi daha az yemek yer.

Yapılan bazı yeni çalışmalarda kokuların zayıflamanın üzerinde büyük etkisi olduğu görülmüştür. Bu nedenle aromaterapi kilo verme sürecinde mutlaka denenmelidir. Bu uçucu yağ karışımlarının düzenli olarak uygulanması kilo verme sürecini hızlandırır. Tek yapılması gereken karışımları hazırlamak ve teneffüs etmektedir. Aromaterapi evde kolayca yapılabilir. İstenilen yağlar tercih edilen kokular da kullanılabilir.

Kilo verme sürecinde aromaterapinin yanı sıra beslenme düzeni de değiştirilmelidir. Sebze ve meyve odaklı bir beslenme planı oluşturulurken aynı zamanda sağlıksız yağ içeren gıdalardan da uzak durulmalıdır. Hazır besinler yerine evde yemek hazırlanması önerilir. Kilo verme sürecinde en önemli şey günde 3 litreye yakın su içilmesidir. Su tüketimi de yağ yakımını hızlandırarak kilo verme sürecini olumlu etkiler. Kilo verme sürecinde tüm bunlara ek olarak düzenli spor yapılması da önerilir. Spor aktiviteleri ve egzersizler kas yapısını güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz