x

Anne Sütünün Kaç Yaşına Kadar Verilmesi Gereklidir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Anne sütünün önemi her sağlık platformunda periyodik bir şekilde dile getirilmektedir. Anne sütünü yaşı ilerlemesine rağmen isteyen çok sayıda çocuk olduğundan dolayı duyarlı anneler, anne sütü kaç yaşına kadar verilmelidir konusu merak ettiğinden ötürü sizleri bu hususta aydınlatmaya çalışacağız.

Anne sütü içen çocuklar bilindiği üzere daha zeki ve daha dinç oluyorlar. Ayrıca anne sütünün doğal bağışıklığı güçlendirmesi çocukların hasta olma oranlarını da düşürüyor. Peki, anne sütü çocuğa kaç ay ya da kaç yıl verilmelidir. Bu yazı dizimizde sizlere bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Bilimsel inceleme neticelerine göre bebeklerin ilk 6 ay yalnız başına ana sütüyle beslenmeleri ve altıncı ayda müsait ilave gıdalara başlandıktan sonrasında emzirmenin minimum 2 yaşına değin sürdürülmesi tavsiye edilmektedir. 1 – 2 yaş arası emzirmenin çocuk sıhhati yönünden mühim faydaları yer almaktadır. Bu esnada çocuğun öteki gıdaları da dengelenmiş bir halde alması mühimdir. Evlatların çoğu zaman 3 – 4 yaş içinde spontane memeden ayrıldıkları gözlenmektedir. Sizler mümkün mertebe 2 yaşına kadar çocuğunuzu emzirmeye özen gösterin. Bu sayede çocuğunuz daha güçlü ve sağlıklı olacaktır.

Anne sütü almayan çocuklar için geliştirilmiş olan anne sütüne yakın çok sayıda mama olduğu söylense de maalesef hiçbir mama anne sütü kadar besleyici değere sahip değildir. Anne sütünden yoksun olan çocukların özellikle ilerleyen yaşlarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan ciddi hastalıklar ile mücadele ettiği bilinmektedir. Bebek emmemek için mücadele etse de sizler ısrarla emzirmeye çalışmaya devam edin.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz