x

Anne Sütü Dondurulur mu? Ne Kadar Saklanır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Anne sütünü saklamak için konacak poşetler ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalıdır. Süt donarken hal değiştirerek genleşeceği için konulan kapta en az 2,5 cm boşluk bırakılmalıdır. Sütü saklamak için kullanılacak olan poşetin ya da kabın üstüne sütün sağılma tarihini ve ne kadar miktarda anne sütü saklanılacağı yazılmalıdır.

Ayrıca bebek bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğin adının yazılması da unutmaması gereken ayrıntılardandır.

Anne, sütünü işyerinde sağıyor ve orada süt, ortak bir buzdolabında saklanıyor ise bir kazaya ehemmiyet vermemek adına anne sütü saklama poşetinin üzerine isim yazmakta fayda vardır. Anne sütünü dondurmak için dondurucunun orta kısımları kullanılmalıdır.

Çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun orta kısımlarıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dalgalanabilir ve istenmediği halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı olmayacağından bebeğe vermek de doğru bir davranış değildir.

Anne Sütünün Muhafaza Edileceği Saklama Kabı.

Olabilecek toksinleri engellemek için, 3 ya da 7 rakamlı geri dönüşüm sembolü ile belirtilen endokrin bozucu Bisfenol-A (BPA) ile yapılmış kapları tercih etmek doğru bir davranış değildir.

Yumuşak, yarı bulanık ve 5 rakamlı geri dönüşüm sembolü olan veya kabın altında PP (polipropilen) harfleri ile belirtilen saklama kapları, anne sütü muhafaza etmek için tercih edilmelidir. Anne sütü sağılan kap ya da poşetin üzerinde görünecek kısma, sütü sağmadan önce tarih, saat ve isim yazılması, sağılan sütün süresini belirleyebilmek ve olası karıştırma ihtimallerini önlemek açısından önemlidir.

Süt Saklama Koşulları Ve Süreleri Nedir?

Manuel ya da elektrikli süt sağma pompası sayesinde anneler, sonradan kullanabilmek adına kolaylıkla sütlerini sağabilmektedir. Bu sütlerin muhafaza edilmesi için de yine bu iş için tasarlanmış olan, anne sütü saklama poşetleri kullanılmalıdır. Bu poşetler, anne sütünü saklama koşuluna ve ortamına göre tazeliğini korumaktadır.

Bu şekilde saklanan anne sütü, oda sıcaklığında muhafaza ediliyor ise 3 saat; buzdolabında muhafaza ediliyor ise 3 gün; derin dondurucuda muhafaza ediliyor ise 3 ay boyunca tazeliğini koruyabilmektedir.

İçindekiler

  • 1 Anne Sütünün Muhafaza Edileceği Saklama Kabı.
  • 2 Süt Saklama Koşulları Ve Süreleri Nedir?

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz