x

Amasya’nın Neyi Meşhur, Nüfusu ve Gezilecek Yerleri

Son Güncelleme 06 July 2022

77

Amasya’nın Nüfusu

2016 yılında adrese dayalı yapılan nüfus sayımına göre Amasya’nın nüfusu 326.500‘dür. Amasya İlimizin Plaka kodu: 05‘dir.

Amasya Şehir Merkezi

Amasya kent merkezinde Mustafa Kemal Paşa ve Atatürk caddelerini izleyerek Atatürk Anıtı ve 14. yy.a tarihlenen kesme taşlı, kare planlı, ahşap kubbeli Gümüşlü Camii’nin arasında kalan meydana gelirsiniz. Saat Kulesi de karşı kıyıdadır.

Yeşilırmak kıyısından geçen Nihal Atsız ve Ziya Paşa bulvarları da aynı meydana kadar uzanır. Roma döneminde inşa edilmiş olan Alçak Köprü ile Yeşilırmak’ın diğer yakasına geçilerek Kaya Mezarları’na kadar çıkılabilir.

Amasya’nın Tarihi Kısaca

Hellenistik Çağda Pers ve Pontus, MÖ 29-MS 395 arasında Roma, sonra Bizans hâkimiyetinde olan şehir 1075 yılında Melik Ahmet Danişmend Gazi tarafından ele geçirilmiştir. 1243 yılında Selçukluları yenen Moğollardan sonra 1341 yılında da Eretna Beyliği bölgede etkin olacaktır.

Amasya, 1386 yılında Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı topraklarına katılır. Osmanlı Tarihi’nde Ankara Savaşı’nın ardından yaşanan karışıklıklar Çelebi Sultan Mehmet ile bitecek ve yepyeni bir dönem başlayacaktır. Osmanlı Tarihi’nde aralarında daha sonra padişah olacak Yıldırım Bayezid, 1. Mehmet, 2. Murat gibi çok sayıda şehzadenin valilik yaptığı sancak olan Amasya, “Şehzadeler Kenti” olarak da isimlendirilmiştir. Fransız gezgin G.Perrat ise 1861 yılında geldiği Amasya’yı, “Osmanlı’nın Oxford’u” olarak tanımlamış. Mustafa Kemal Atatürk’ün 12 Haziran 1919 günü geldiği Amasya, Milli Mücadele yıllarında da çok önemli bir merkez olmuştur.

Amasya’nın Neyi Meşhur, Amasya Denince Akla Ne Gelir?

Amasya Elması

Amasya elması kokusu, tadı farklı bir elma cinsidir. Elmanın bir yüzü kırmızı, diğer yüzü sarı ve yeşilimsidir, ince kabuklu, sert ve dayanıklıdır. Ağaç oldukça geç ancak 8-10 yaşlarında iken meyve vermeye başlar. Zaten sonra da bir yıl meyve verir, bir yıl vermez. Amasya elmasının iki türü vardır. Küçük olanına misket elması, büyük ve aşılı olanına kabak elması denilir.

Amasya’nın Gezilecek Yerleri

Amasya Müzesi
Kenti gezmeye Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerindeki Arkeoloji Müzesi ile başlayabilirsiniz. Amasya Müzesinde Kalkolitik Çağ’dan başlayarak 12 ayrı medeniyete ait eserler sergilenmektedir. MÖ 14. yy. civarına tarihlenen Hitit tanrısı Teşup heykelciği, MS 3. yy. Roma dönemi sikkeleri, mücevherleri, Saraycık definesi unutulmamalıdır. Ayrıca müzenin ikinci katındaki özel salonda sergilenmekte olan ve 14. yy.a tarihlenen 7 mumya da unutulmamalıdır. Bu mumyalar Amasya’nın Vali izzettin Mehmet Pervane Bey, Şehzade Cumudar, Emir İşbuğa Noyin gibi yöneticilerine ve onların aile fertlerine aittir. Müzenin bahçesinde de çok sayıda iyi durumda lahit göreceksiniz.

Amasya Kralkaya Mezarları

Bir görüşe göre bu mezarların ilk olarak Hellenistik dönemde Harşena Dağı’nın güney eteklerindeki kalker kayalara oyulduğu düşünülüyor. Strabon’a göre ise bu mezarlar Pontus Kralı Mithridates tarafından yaptırılmış anıt mezarlardır. Yeşilırmak Vadisi’nde küçüklü büyüklü 23 kaya mezarı vardır. Kent merkezine 3,3 km. uzaklıktaki Aynalı Mağara bu mezarların en iyi durumda olanıdır. Bu mağarada Bizans dönemi freskleri vardır.

Amasya (Harşena) Kalesi ile kaya mezarları arasında kalan Kızlar Manastırı, Osmanlı şehzadeleri tarafından harem olarak kullanılmıştır. Sarayın, 15. yy.a tarihlenen iki hamamı vardır. Kaya mezarları 08.00-19.00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Hazeranlar Konağı – Şehzadeler Müzesi

Hazeranlar Konağı, 19. yy geleneksel sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Defterdar Hasan Talat Efendi’nin kız kardeşi Hazeran Hanım tarafından 2 yılında inşa ettirilmiş olan konağın iki girişi vardır. Konağın on bir odası restore edilerek müze olarak ziyarete açılmıştır.

Konağın bir girişi de yanındaki Hatuniye Camii ile bağlantılıdır. Yıldız Hamamı da caminin diğer yanındadır. Diğer yöne doğru yürünürse Şehzadeler Müzesi’ne gelinebilir.

Hatuniye Mahallesi’ndeki sırtları kaya mezarlarının bulunduğu kayalığa, yüzleri Yeşilırmak’a dönük, kafesli, cumbalı Osmanlı mimarisinin canlı örneği Amasya evleri birbirlerinden güzeldir. Yalıboyu evleri olarak da bilinen bu evler bodrum üzeri tek veya iki katlıdır. Evlerin, haremlik ve selamlık bölümleri vardır.

Şehir parkının hemen arkasında kalan Nergiz Mahallesindeki bir diğer güzel konak da bugünlerde kütüphane olarak kullanılıyor.

2.Bayezid Külliyesi ve Birkaç Camii

2.Bayezid Külliyesi, Ziya Paşa Bulvarı ve Mustafa Kemal Paşa Caddesi arasında ve Yeşilırmak’ın kenarında bulunur.Sultan 2. Bayezidadına oğlu Amasya Valisi Şehzade Ahmet tarafından 1481-85 yılları arasında cami, medrese, imaret ve şadırvandan oluşan bir külliye olarak inşa ettirilmiştir. Yan mekânlı cami mimarisinin gelişmiş bir örneğidir. İmaret yapısı bugünlerde Maket Müzesi, medrese yapısı ise kütüphane olarak kullanılmaktadır. Cami taç kapısı, kitabesi ve sarkıtları ile dikkat çeker.

Atatürk Anıtı’nın çok yakınındaki 13. yy.da inşa edilmiş olan Burmalı Minare, 1590 yılındaki depremde, 1602 yılındaki yangında gördüğü zararlar dan sonra onarım görmüştür. Caminin ahşap minaresi kesme taştan burmalı olarak yeniden yapılmış. Burmak Minare’nin bitişiğindeki Cumudar Türbesi 1250 yılına tarihlenir. Bu türbenin içinde bulunan iki mumya Arkeoloji Müzesi’ne taşınmıştır.

18 yy.daRahtuvanlarailesi tarafından yaptırılmış olan Taşhan, Burmak Minare’ye çok yakındır. Kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş olan 2 katlı, dik dörtgen planlı, 34 odak yapının ve şadırvandan oluşan bir külliye olarak inşa ettirilmiştir. Yan mekânlı cami mimarisinin gelişmiş bir örneğidir. İmaret yapısı bugünlerde Maket Müzesi, medrese yapısı ise kütüphane olarak kullanılmaktadır. Cami taç kapısı, kitabesi ve sarkıtları ile dikkat çeker.

Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi (Bimarhane)

Halk arasında Bimarhane olarak bilinen Amasya Darüşşifası, Anadolu’nun ilk şifa merkezi ve ilk akıl hastanesidir. 1308 yılında Selçuklu Prensesi Yıldız Hatun tarafından yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde çok parlak günler yaşayan şifahane, 18. yy.a kadar işlevini sürdürmüştür. 1385 yılında Amasya’da doğmuş olan Şerafeddin Sabuncuoğlu, şifahanede çalışmış hekimlerin en ünlüsüdür. Eserleri ve eserlerinin bilimsel değeriyle tıp tarihçileri tarafından önemli bilginler arasına yerleştirilmiştir.

Şifahanenin girişinde sağınızda kalan salonda Sabuncuoğlu’nun on dokuz cerrahi uzmanlık dalı, kullandığı yüz seksen alet ve resimlerle bu aletlerin nasıl kullanıldığının anlatıldığı vitrinler vardır. Ayrıca Sabuncuoğlu’nun deneysel tıp çalışmaları da maketlerle gösterilmiştir. Sol tarafta kalan salon ise müzikle tedavi çalışmaları için ayrılmıştı. Bu salonda İslam müzik aletlerini içeren zengin bir koleksiyon sergilenmektedir. Tam karşınıza düşen eyvan ve iki küçük salonda da müzisyen maketlerini ve tedavilerle ilgili canlandırmaları görebilirsiniz.

Atatürk Anıtı’na yürüme mesafesinde olan müze 09.00- 17.00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Yeşilırmak üzerindeki bir diğer önemli nokta da Künç Köprüdür. Selçuklu dönemine tarihlenen köprü Bayezid Paşa ve Şamlar mahallelerini birbirlerine bağlar. Çağlayan (İltekin Gazi), istasyon (Meydan), Helkıs (Hükümet), Mağdenus (Maydanoz) köprüleri Yeşilırmak üzerindeki diğer köprülerdir.

Sabuncuoğlu Müzesi’nin hemen arkasındaki 15. yy Mustafa Bey ve Künç Köprü’nün yakınındaki 15. yy Kumacık hamamları, türbeler, çeşmeler, anıt ağaçlar, tarihi valilik ve belediye binaları da Amasya’nın diğer görülmesi gereken ilginç noktalarıdır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz