x

Altı Aylık Bebek Beslenmesi

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Yeni doğan bir bebeğin beslenme şekli, ileride onu hastalıklardan korumak için önemli olan tek etken olmasa da bebeğin eksik beslenmesi büyük sorunlar yaratabilir. Bebekler doğduğu andan itibaren en az altı ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün ekik kaldığı durumlarda ise ek takviye kullanmak yerine göğüs pompası kullanılarak anne sütünün akışı arttırılmalıdır.

Ayrıca bebeğin istediği her an emzirilmesi gerekir. Altı ayı dolduran bebeklere ek olarak gıda takviyeleri verilebilir. Ek takviye olarak meyve ve sebze püreleri ilk sırada olmalıdır. Bebeğin midesinin sindirime alışması için bu yiyeceklerden verilmesi gerekir çünkü püreler sindirilmek için kolay takviyelerdir. Dokuzuncu aydan itibaren muz verilmesi, midenin hazmetme kapasitesinin artmasını sağlar.

Muzu bu dönemde bebeğe vermek kabızlık problemini ortadan kaldırır fakat muz, sütle ezilerek verilmelidir. Beslenme esnasında bebeğimizin sevmediği ve istemediği yiyecekleri vermemeliyiz. Bu gıdalar bebeğimizin midesini sıkıntıya sokabilir. Yine de farklı lezzetleri yavaş yavaş başka yiyeceklerle karıştırarak bebeğinize alıştırabilirsiniz. Yine de ne olursa olsun ilk bir yıllık dönemde anne sütünü bebeğinize vermeniz gerekmektedir. Anne sütünün eksik kaldığı dönemlerde ise doktor kontrolünde karışık mamalar da kullanılabilir.

Her öğünden sonra mutlaka bebeğinizin gazı çıkartılmalıdır. Bebeklerin gazını çıkartmak için sırtına yumuşak ve ufak hareketlerle vurulur. İkinci bir seçenek olarak da elimizi bebeğimizin sırtına koyup daire şeklinde sürterek  gazını çıkartabiliriz. Yüz üstü tutarsak da bebeğimiz kendi kendine gaz çıkartabilir. İlk 6 ayda anne sütünün önemi büyüktür. Anne sütünü eksik alan bebekler ergenlik dönemi bitinceye kadar daha kırılgan bir yapıya sahip olurlar. Bebeğimizin büyüdükten sonra da iyi bir yaşama sahip olması için eksiksiz olarak anne sütünü vermeye çalışmalıyız.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz