x

Akne İzlerine Ne İyi Gelir: Akne İzleri İçin Bitkisel Çözüm

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

2

Akne izleri doğal çözüm önerileri şunlardır:

Akne izleri nasıl geçer: Akne izlerine bitkisel çözüm:

1 – Akne izlerine maske: Çay ağacı yağı ve aloe vera:

Çay ağacı yağı diğer tüm yağlar gibi değildir. Gözenekleri açan ve ölü cilt hücrelerini kaldıran anti-sebum özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bakteriler ile mücadele eder. Ancak, çay ağacı yağı sade kullanım için uygun değildir ve her zaman cilde uygulamadan önce sulandırmak gerektiğini unutmamak gerekir.

Gerekli malzemeler:

– Çay ağacı yağı (3-4 damla)

– Temiz su

– Pamuk topları

– Aloe Vera (3-4 damla)

Yapılışı:

Su ve çay ağacı yağı birlikte karıştırılır. Ancak, çay ağacı yağı, bir kısım için 9 kısım su karıştırılarak seyreltilmesi unutulmamalıdır. Elde edilen bu karışım ıslak bir pamuk üzerine dökülür. İsteğe bağlı olarak az miktarda aloe vera damla olarak eklenir. Sırt, göğüs ya da tüm yüzün sadece problemli alanlarda pamuk ile uygulanır. Aloe vera seçeneği tüm cildi hassas olanlar içindir. Bu karışımı gece boyunca hasarlı cildin üzerinde bırakmak en iyisidir. Bunun dışında, aloe vera inanılmaz şifa kaynağıdır.

Not – Çay ağacı yağı yakıcıdır ve göz temasından kaçınılmalıdır. Öte yandan, kistik akne ya da nodüler akne için ev ilaçları arasında çay ağacı yağı kullanmaktan çekinilmemelidir.

2 – Akne izlerine çözüm: Domates dilimleri ve salatalık suyu:

Domates içeriğindeki A vitamini ve karoten gerçekten de sağlıklı hücre yenilenmesini sağlayan güçlü antioksidanlardır. Bu arada, salatalık iltihaplanmayı, kızarıklık azaltmayı ve cildi yatıştırmaya yarayan harika cilt tonerlere sahiptir.

Gerekli malzemeler:

– Domates (½)

– Salatalık Suyu (¼ fincan)

Yapılışı:

Domates dilimleri ve meyve suyu ½ fincan salatalık cilt üzerine ayrı uygulanır. Önce yavaşça domates dilimleri ile yüz ovulur. Sonra 10 dakika boyunca dinlendirilir ve durulanır. Daha sonra bir pamuk topu kullanarak cilde salatalık suyu uygulanır. Tekrar 10 dakika boyunca bu şekilde cilt dinlendirilir ve ılık suyla durulanır.

3 – Akne izlerini ne geçirir: Karbonat tozu:

Karbonat tozu cildin gözeneklerinden aşırı yağı dışarı çeker, ama aynı zamanda akne izlerinden kurtulmak için cildi ölü deri hücrelerinden arındırır. Bunun yanı sıra enfeksiyondan kurtulmak için bakteriler ile mücadele eder. Karbonat tozu, cildi güzel ve pürüzsüz yapmak için, gözenekleri sıkılaştırır.

Gerekli malzemeler:

– Su (2 kaşık)

– Pişirme soda (2 kaşık)

– Salatalık Suyu (İsteğe bağlı)

Yapılışı:

Güzel bir macun elde edene kadar karbonat tozu ve su karıştırılır. İstenirse salatalık suyu da eklenir. Bu karışım yüzün üzerine maske olarak uygulanır ve 5 ile 10 dakika kadar bekletildikten sonra maske yüzden çıkarılır. Cilt su ile durulanır ve kist akneler için günde iki kez tekrarlanır.

4 – Akne izlerine iyi gelen yağlar: Hindistan cevizi yağı:

Hem sağlıklı hem de lezzetli olan Hindistan cevizi yağı, anti-fungal ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Ancak, Hindistan cevizi yağı gebelik süresince hormonal dengesizliğe bağlı olarak meydana gelen sivilceleri tedavi etmek için etkilidir. Hindistan cevizi yağının günde bir kez kullanımı sorunsuz ve keyifli bir cilt için yeterlidir. Aynı zamanda bebeğin popo ya da saçlı derisi de dahil olmak üzere tüm cilt sorunları için de kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, nazik ve yumuşak bir yağdır. Bu yüzden cilt için zararsızdır ve cildi yağlı bırakmaz.

Gerekli malzemeler:

– Oda sıcaklığında Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Çok basit bir uygulama olan bu çözüm yolu için oda sıcaklığında tutulan bu yağ, iyi bir nemlendirici olarak, günde en az bir kez ince bir tabaka olarak cildin üzerine tatbik edilir.

5 – Sivilce izlerine tarçın maskesi:

Tarçın, akne izleri ile mücadele ederken ayrıca ciltteki siyah noktaları önlemek için de etkilidir. Tarçın ilerleyen yaşa rağmen T-alanı (alın, burun ve çene) üzerinde sinir bozucu akne ve izlerini örtbas etmek için yardımcı olur. Gerekli malzemeler:

– Tarçın (1 tatlı kaşığı)

– Limon Suyu (1 tatlı kaşığı)

– Zerdeçal tozu (1 tutam isteğe bağlı)

Yapılışı:

Belirtilen tüm malzemeler karıştırılır. Zerdeçal isteğe bağlı olarak karışıma ilave edilerek başarılı sonuçlar elde edilir. Elde edilen bu macun maske olarak tüm yüze yayılır ve cilt 15 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Daha sonra ılık su ile durulanır. Ancak ciltte kuruma hissedilmesi durumunda yüze bir nemlendirici sürülür. En az 10 gün boyunca bu ilaç takip edilmelidir.

6 – Sivilce izleri için maske: Sarımsak:

Akne için en iyi ev çözümüdür. Sivilce için ev ilaçlarının tümünün ortak noktasını sarımsak içermelidir. Çünkü bu sebze en güçlü doğal antibiyotik sunabilir. Akne bir enfeksiyon olduğu için, sivilce üzerine sarımsak uygulamak gerçekten onların yok olmasını sağlar.

Gerekli malzemeler:

– Çiğ sarımsak

Yapılışı:

Sarımsaktan sadece dilimler halinde bir parça kesilir.

Çok basit bir tedavi yolu olan sarımsak ile bir gün içinde olabildiğince birçok kez etkilenen cildin üzeri ovulur.

Not: Sarımsak akne izlerini büyük ölçüde yok eder. Bu yüzden hiç tereddüt etmeden kullanılabilir.

7 – Sivilce izlerine doğal maske: Yoğurt ve yulaf ezmesi maskesi:

Tam yağlı yoğurt, sadece laktik asit ve canlı kültürler içerir. Ancak cildi besler ve ciltteki zararlı bakteriler ile mücadele eder. Bunun yanı sıra akne izleri bakımından çiğ yulaf ezmesi ise sadece cildin pul pul dökülmesini sağlayarak yardımcı olur. Pişmiş yulaf ezmesi ise iltihaplanmayı ve cilt kızarıklığını azaltır.

Gerekli malzemeler:

– Pişmiş yulaf ezmesi (2 kaşık)

– Yoğurt (2 kaşık)

– Bal (2 yemek kaşığı)

Yapılışı:

Oda sıcaklığında pişmiş yulaf ezmesi, yoğurt ve bal ile iyice karıştırılır. Parmakların yardımı ile yavaşça yüzün üzerine uygulanır ve cilt bu şekilde yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

8 – Sivilce izi nasıl geçer: Elma sirkesi:

Elma sirkesi aknenin tüm türlerinde kullanılır. Aynı zamanda sindirim için faydalı olan elma sirkesi sivilcelere bu şekilde de yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Ham, filtresiz elma sirkesi (2 çay kaşığı)

– Temiz su (4 çay kaşığı)

Yapılışı:

Su ile sirke sulandırılır. Bu karışım bir pamuk yardımı ile yüzün akneden etkili alan üzerine eşit miktarda yayılır. Cilt bu şekilde en az 10 dakika kadar bekletilir ve sonra su ile durulanır.

9 – Sivilce izlerine doğal yöntemler: Yumurta beyazı akne maskesi:

Yumurta akı cilt tarafından üretilen zararlı yağları büyük ölçüde azaltır ve kirleri gözeneklerden dışarı atarak akne izlerini en aza indirir. Bu maskeyi çıkardıktan sonra cildin üzerinde inanılmaz bir parlaklık fark edilmektedir.

Gerekli malzemeler:

– 1 Yumurta Beyaz

Yapılışı:

Yumurtanın beyazından sarısı ayrılır ve küçük bir kase içinde tutulur. Parmaklar ya da bir pamuk kullanılarak sadece yüzün her tarafına yumurta akı uygulanır. Yumurta beyazı gerçekten cildi gergin tutar. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile cilt iyice durulanır. Ardından cildin gerginliğini almak için nemlendirici bir krem uygulanır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz