x

Adet Düzensizliği Neden Olabilir Tedavisi Mümkün mü?

Son Güncelleme 16 May 2022

15

Adet Düzensizliği Neden Olabilir Tedavisi Mümkün mü? Tane Düzensizliği kapı aralayabilir Her hanım ergenliğe girdikten sonrasında aybaşı, regl, tane kan ama sı, mens görmeye adım atar. Bu yaşa gelişimine genetiğe kıyasla değişebilir ama erkenlikte yaşanmış olan bir olgudur. Bir genç kızın tane görmeye başl ama sı onun aslen sıhhatli bir vücuda haiz bulunmuş olduğunu da göstermektedir.

Her ay tertipli regl kan ama sı görmek de yeniden hormonların muntazam çalıştığının göstergesidir. Tabii bu ilk adet görenler için düzensizlikler olabilir ancak ilerledikçe düzene giren bir vaziyettir tane kan ama sı.

Hanımlar bir senede 12 yada 13 sefer adet kan ama sı görürler naturel bu hanımların ne kadar müddette tane olduklarına döngülerine gore değişkenlik gösterir. Kendinizi vücudunuzu iyi tanımanız çok önemlidir bu mertebede .

Adetinizin düzeni için ne olursa olsun bir ajandaya not almak yahut artık akıllı telefonlarda bir oldukça uygul ama var buna değin indirip telefonunuzdan tane döngünüzü denetim edebilirsiniz. Evli ve bebek isteyen kadınlar ise buna bağlı olarak yumurtl ama günlerini denetim edebilirler gebe kalmak için uygun günü seçmek için.

Adeti düzende giden bir kadın için aslına bakarsak pek problem yoktur fakat adet düzensizliği varsa bu bazı şeylerin doğru gitmediğini gösterir. Buna da en büyük sebep hormonların dengesizliğidir. 28 günde ya da 30 günde bir görülen tane döngüsü düzgüsel kabul edilir. 21 günden kısa veya 35 günden uzun devam eden tane döngüleri sıkıntı olduğunun göstergesidir. Tane uzunluğu ise 3-7 gün arası normal kabul edilmektedir. Özellikle 4 kere üst üste tane görmemek de mesele bulunduğunun işaretidir. Peki hanımlar maksimum dört gözle beklenen konulardan önde gelen tane düzensizliği niçin olur? Bu kadınların hayatlarını etkileyen bir konum olduğundan biz de yazımıza alalım dedik. Adet düzensizliği nedenlerine bakacak olursak bunlar sıralanabilir.

Stres sıkıntı aşırı yoğun geçen günler, çevrenizde yaşanılan problemler, kaygılar kadınları adet düzensizliği yaşamaya itebilir. Gene aşırı kilo alma veya aşırı zayıflama, yoğun yorgunluk, çok uzun seyahat, ağır diyet programları da tane düzensizliği oluşturabilecektir. Kullandığınız ilaçlar, özellikle doğum denetim ilaçlarının tane düzensizliğine neden olduğu etkileri arasındadır. Doğum denetim haplarının öteki yan etkileri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir öteki önemli tane düzensizliği oluşturan konum da PKO kısaca polikistik over sendromu. Polikistik over sendromu bir tane düzensizliği durumudur peki nedir aslen? Yumurtaların yeterince olgunlaşmaması ve buna bağlı olarak yumurtlamanın gerçekleşmemesidir. PKO ile ilgili yazımızda bu durumla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir öteki tane düzensizliği yaratan durum rahim içinde yer edinen polip ya da miyomlardır. Bunlar genellikle zararsız doğrusu kanser hücresi olmayan rahim duvarına yapışık yapılardır. Bu durumda da adet düzensizliği yaşanabilmektedir. Yine iltihaplı pelvik denilen durum enfeksiyonlar bakterilerin yol açtığı tane düzensizliği durumudur.

Endometriozis durumunda kısaca yumurtaların rahim dışında başka bir doku üzerinde olgunlaşıp büyüme durumunda tane düzensizliği oluşma durumu gözlemlenmektedir. Hanımlar tane düzensizliğiniz var ise bunun tedavi edilebilir bulunduğunu unutmayın. İlaçlı tedavi, düzenli beslenme zararlı alışkanlıklardan kaçınma egzersiz tane düzenini korumanıza yardımcı olacaktır. Adet düzeni için özellikle size soğan kürünü tavsiye ederim etkili bir yöntem.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz