x

30 Dakikada 500 Kalori Nasıl Yakılır: Yarım Saatte 500 Kalori

Son Güncelleme 07 June 2023

1146

Fazla kilolar özellikle yaz mevsiminin yaklaştığı dönemlerde estetik bir sorun olarak görülür. Kilo vermek için çeşitli diyet ve spor programları uygulanır. Bu diyet programları içerisinden sağlıklı ve yavaş kilo verdiren diyetlerin uygulanması önerilir. Hızlı bir şekilde kilo verdiren diyetler genel sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Gün içerisinde yağ yakımını hızlandırmak için düzenli olarak egzersiz yapılması gerekir. 30 dakikada 500 kalori yakılabilir.

Yarım saatte 500 kalori yaktıran hareketler: 30 dakika 500 kalori yakma yolları:

– 30 dakikada yaklaşık 500 kalori yakmak için çeşitli egzersizler vardır. Yoğun efor sarf ettiren egzersizlerin özellikle tercih edilmesi önerilir.

 1. Koşu:

– Koşu egzersizi kalorilerin hızla yakılmasını sağlar. 30 dakika boyunca orta ya da yüksek hızda koşu yapılması 500 kalori yakılmasını sağlar. Ancak arada 30 saniye ara verilmesi önerilir. Koşu en etkili kardiyo egzersizlerinden biridir. Terlemeyi artırır ve vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

– Koşu egzersizleri spor salonunda ya da dışarıda yapılabilir.

 1. Antreman ve vücut geliştirme:

– Vücut geliştirme için vücudun farklı kas gruplarını hedefleyen ağırlık egzersizleri yapılabilir. Yine 30 dakika kadar ağırlık egzersizi yapılması 500 kalori yakılmasını sağlayacaktır. Ağırlık egzersizleri kas gelişimini artırırken aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır.

 1. Direnç egzersizleri:

– 500 kalori yakılması için vücut ağırlığının taşındığı direnç egzersizleri de günde 30 dakika yapılabilir. Şınav gibi yerçekime karşı direnç yaratılan egzersizler kilo vermede son derece etkilidir.

 1. Aralıklı egzersiz tekniği:

– Düşük yoğunluklu egzersizlerle yüksek yoğunluklu egzersizler karışık şekilde yapılmalıdır. Egzersize hafif egzersizler ile başlanarak 30 dakikanın sonuna doğru ağırlaştırılabilir. Bu şekilde daha fazla kalori yakılacaktır.

 1. Yüzme:

– Yüzme egzersizleri kilo vermede oldukça etkilidir. Vücuttaki hemen hemen her kasın çalışmasını sağlar. Kas gelişimini artırırken aynı zamanda yağ yakımına da yardımcı olur. Her gün 30 dakika tempolu yüzmek de 500 kalori yakılmasını sağlar.

30 dakikada 500 kalori yakan sporlar:

 • Bisiklet egzersizi
 • Tempolu koşu
 • Kürek çekme
 • Badminton
 • Hentbol
 • Dövüş sanatları
 • Kaya tırmanışı
 • Kros kayağı
 • Zumba dans egzersizleri

Kilo vermenin eğlenceli yolları:

 • Kilo verilmesi ve hızla kalori yakılması için eğlenceli bir egzersiz rutini de belirlenebilir. Bir saat zumba dans egzersizleri yapılabilir. Ardından 5 dakika dinlenilir ve kardiyo egzersizlerine geçiş yapılır.
 • Egzersizlerin yanı sıra bahçe işleri ile 1 saat kadar ilgilenilmesi de 500 kalori yakılmasına yardımcı olur.
 • 1 ila 2 saat ev temizliği yapılması kilo vermek için etkili çözümlerden biridir.
 • 45 dakika tenis oynamak da yaklaşık 500 kalori yakılmasını sağlayacaktır.
 • 30 dakika boyunca ip atlamak bacak ve basen kaslarının çalışmasını sağlar. Aynı zamanda hızla kalori ve yağ yakılmasına da yardımcı olur.
 • Dans ve fitness egzersizlerinin birleştirildiği egzersiz uygulamalarına da katılınabilir.
 • 30 dakikada 500 kalori yakmak için tüm bu egzersiz türlerinden biri seçilebilir. Kilo vermek için her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Ancak kilo verme sürecinde beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Kişiye uygun bir beslenme planının takip edilmesi sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Yağ yakımını hızlandıran besinlerin mutlaka beslenme düzenine eklenmesi gerekir. Yeşil sebzeler antioksidan açısından zengindir. Antioksidanlar ise yağ yakılmasını önleyen toksinlerin vücut dışına atılmasını sağlayacaktır. Kilo verme sürecinde ve egzersiz aralarında su tüketimine dikkat edilmelidir. Her gün 2 buçuk litre su tüketilmesi önerilir. Su tüketiminin yanı sıra diğer sağlıklı sıvıların alımı da artırılmalıdır. Bitkisel çaylar ile sebze suları da beslenme düzenine eklenebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli egzersizin gerekli olduğu unutulmamalıdır. Daha uzun vadeli ve başarılı sonuçlar almak için bir spor salonuna da danışılabilir./li>

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Yorumunuz