x

2021 yılı IMEI Numarası Öğrenme – IMEI Kodu Bulma ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

2

IMEI kodunuzu öğrenmenin artık daha güvenli bir yolu var ama daha önce IMEI kodunun ne olduğunu ve neye yaradığını açıklamakta fayda var. Artık akıllı telefonlara uçuk paralar vermeye başladık. Bu nedenle telefonumuzun çalıntı ya da kayıp olup olmadığını bilmemiz gerekiyor.

Dünyadaki her cep telefonunun benzersiz bir IMEI numarası bulunuyor. Bu 15 haneli özel numara sayesinde kaynağı belli olmayan cihazlar kapatılabilmekte. Bu IMEI kod telefonda ömür boyu aynı kalmaktadır. Uluslararası Ekipman Kimliği anlamına da gelen IMEI, telefon kutusunda ya da garanti belgesinde mevcut. Aslında telefonun kendisinde de kayıtlı.

IMEI kodunu bulma

Öncelikle telefonunuzda *#06# yazarak yada kapağı açılırsa arka kapağı açıp iç yüzeyine bakarak IMEI kodunuzu öğrenebilirsiniz. iPhone telefonlarda Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde, Android’de Ayarlar > Telefon Hakkında menüsünde, Blackberry telefonlarda ise Seçenekler > Durum Altında menüsünden IMEI numaranızı öğrenmeniz mümkün.

e-Devlet IMEI Sorgulama

Cihazınızın kayıp veya çalıntı olup olmadığını ve yasal yollarla ithal edilip edilmediğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Özellikle ikinci el telefon alışverişlerinizde bu bilgiye mutlaka ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda da buradan sorgulama yaparak içinizi ferahlatabilirsiniz.

İçindekiler

  • 1 IMEI kodunu bulma
  • 2 e-Devlet IMEI Sorgulama

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz