Mor Karanfil
2021 yılı IMEI Numarası Öğrenme – IMEI Kodu Bulma ve Sorgulama Nasıl Yapılır? – 2021 yili IMEI Numarasi Ogrenme – IMEI Kodu Bulma ve Sorgulama Nasil Yapilir

2021 yılı IMEI Numarası Öğrenme – IMEI Kodu Bulma ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI kodunuzu öğrenmenin artık daha güvenli bir yolu var ama daha önce IMEI kodunun ne olduğunu ve neye yaradığını açıklamakta fayda var. Artık akıllı telefonlara uçuk paralar vermeye başladık. Bu nedenle telefonumuzun çalıntı ya da kayıp olup olmadığını bilmemiz gerekiyor.

Dünyadaki her cep telefonunun benzersiz bir IMEI numarası bulunuyor. Bu 15 haneli özel numara sayesinde kaynağı belli olmayan cihazlar kapatılabilmekte. Bu IMEI kod telefonda ömür boyu aynı kalmaktadır. Uluslararası Ekipman Kimliği anlamına da gelen IMEI, telefon kutusunda ya da garanti belgesinde mevcut. Aslında telefonun kendisinde de kayıtlı.

IMEI kodunu bulma

Öncelikle telefonunuzda *#06# yazarak yada kapağı açılırsa arka kapağı açıp iç yüzeyine bakarak IMEI kodunuzu öğrenebilirsiniz. iPhone telefonlarda Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde, Android’de Ayarlar > Telefon Hakkında menüsünde, Blackberry telefonlarda ise Seçenekler > Durum Altında menüsünden IMEI numaranızı öğrenmeniz mümkün.

e-Devlet IMEI Sorgulama

Cihazınızın kayıp veya çalıntı olup olmadığını ve yasal yollarla ithal edilip edilmediğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Özellikle ikinci el telefon alışverişlerinizde bu bilgiye mutlaka ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda da buradan sorgulama yaparak içinizi ferahlatabilirsiniz.

Ayla Çelebi

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Yüksek lisansımı Sağlık üzerine yapmaktayım size burada doğru ve anlaşılır bilgiler aktarmaktayım

Yorum Yap