x

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Döllemiş olan yumurtanın rahmin dışında bir yere yerleşmesi durumu dış gebelik durumudur.  Yaklaşık olarak gebeliklerin %1 ‘inde görülmektedir. Aşamaları normal gebeliklerle aynı olduğundan dolayı çoğu anne bu durumu fark edemeyebilir. Erken tespit ile hayat kurtarılabilir. Aksi takdirde dış gebeliklerde hayati tehlike anne açısından çok fazladır.

Dış Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Bu tür gebeliklerin belirtileri ise  normal gebelik ile aynı aşamaları göstermektedir. Annede adet döneminde gecikme, göğüslerin hassaslaşması, mide bulantıları gibi belirtiler görülebilmektedir. Normal gebeliklerden farklı olarak ise gebeliğin 5. Ve 14. Haftaları içerisinde farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerden birisi  ise karın ağrılarının tek taraflı bir şekilde olması  durumudur. Sürekli ve şiddetli bir şekilde karın ağrıları devam etmektedir. Diğer bir belirti ise vajinal kanamalardır. Sık sık ve tekrar tekrar kanamalar gerçekleşir.

Hamileliklerinden habersiz olan kadınlar ise adet kanaması zannederekten karıştırabilirler. Başka bir belirti ise henüz kesinleşmediği halde omuzlarda ağrı olması durumudur. Daha sonra sindirim sistemlerinde hassasiyet, ishal, kusma, baş dönmesi ve gözlerde kararma gibi sebepler dış gebelik belirtilerindendir. Bu durum annede tespit edilemez ve fetüs daha fazla büyür ise annenin yaşamını da tehlikeye sokabilmektedir.

Bu tür gebeliklerde fallop tüpüne zarar gelebileceğinden tekrar hamile kalınma durumunu da zorlaştırabilmektedir. Dış gebelik riskini artıran faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz: daha önceden dış gebelik yaşayan bayanlarda tekrar görülebilme riski yüksektir. Kadında sigara kullanımı yine bu tür gebeliklerin riskini artırmaktadır.

Daha önceden iltihaplı pelvik hastalığına yakalanmış olunma durumu da bu tür gebeliklerin risklerindendir. Daha öncesinde kısırlık tedavisi görülmesi ya da tüp ligasyonu gibi fallop tüplerinde operasyon geçirilmiş olması durumu da risktir. Diğer belirtiler ise doğuştan fallop tüplerinde hasar olması, 35 yaşından  büyük olunması ve progesteron içeren çeşitli doğum kontrol haplarının kullanılması gibi durumlarda riskler artmaktadır.

Erken teşhis ve tedavi çok büyük kazançlar sağlamaktadır ve bu sayede annenin yaşamı kurtarılabilmektedir. Geç fark edilmesi durumunda fallop tüpleri hasar göreceğinden tekrar bu tür gebeliklerin görülme riski artabilmektedir. Bu tür gebeliklerin sonucunda ise anne adaylarının yaşamış oldukları psikoloji sonucunda ise anne adayında halsizlik, ,iştah kaybı, öfke ve aşırı stres gibi belirtiler görülebilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ebru Saraç’ın, dış gebelik konusunda yapmış olduğu açıklamaları izlemek için, buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz