x

1 Haftada 2 Kilo Diyeti: 1 Haftalık Diyet

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Fazla kilolar estetik açıdan kötü bir görüntü oluştururken aynı zamanda genel sağlığı da tehdit eder. Kilo vermek ise genellikle zor bir süreçtir. Beslenme düzeni değişiklikleri ve egzersiz uygulamaları ile 1 haftada kilo verilmesi mümkündür. Genel olarak sağlıklı bir şekilde kilo verildiğin de haftada 1 ya da 2 kilo verilmesi normaldir. Daha fazla kilo verdiren diyet programları da vardır. Ancak hızlı kilo verdiren diyetler sağlık açısından zararlı olabilir.

1 haftada nasıl zayıflanır: 1 hafta diyeti

  1. 7 günde kilo vermek: Su tüketimi:

– Kilo vermek için her gün 3 litre kadar su içilmelidir. Su tüketiminin artırılması yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur.

– Sabahları bir bardak ılık suyun içerisine birkaç damla limon suyu ile bal da eklenerek tüketilebilir.

– Su tüketminin ve sıvı alımının artırılması kalp ve damar sağlığı için de son derece fadyalıdır.

  1. 1 haftada zayıflatan spor: Kardiyo egzersizleri:

– 1 haftada kilo vermek için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Özellikle akrdiyo egzersizleri önerilir. Kalp atışını hızlandıran bu egzersizler yağların da hızlı yakılmasını sağlar.

– Yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme egzersizlerinin yanı sıra ağırlık egzersizleri de haftanın 4 ya da 5 günü düzenli olarak yapılabilir.

  1. 1 haftada kilo verme yolları: Uyku düzeni:

– 7 gün içinde kilo vermek için beslenme düzeninde dikkat edildiği kadar uyku düzenine de dikkat edilmelidir. Her gün 7 ila 8 saat uyunmalıdır.

– Uyku düzenine dikkat edilmesi hafıza ve bilişsel güçlerin artmasına da yardımcı olur.

  1. 1 haftalık diyet: Daha fazla meyve ve sebzeler tüketilmeli:

– 1 haftada kilo vermek için uygun bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Her gün düzenli olarak meyve ve sebze tüketilmelidir. Özellikle yeşil sebzeler ve renkli meyveler tercih edilebilir.

– Abur cubur besinler yerine meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketilebilir. Ayrıca beyaz un ürünleri yerine kepekli ekmek, kepekli makarna ve kahverengi pirinç tüketilmelidir.

– Yağsız et ürünleri ile yağsız süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesi önerilir.

– Meyve ve sebze tüketimine önem verilmesi kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve obezite riskini de azaltmaya yardımcı olur.

  1. Düzenli yürüyüşe çıkmak:

– Her gün düzenli olarak 40 dakika yürüyüş yapılması kilo verme sürecini olumlu etkiler. Yağların daha hızlı yakılmasını sağlar ve metabolizmayı düzenler.

– Yürüyüş kilo vermenin yanı sıra  kalp ve damar sağlığını geliştirir, kemikleri güçlendirir ve zihin ile beden uyumu sağlar.

– Özellikle sabah yürüyüşleri yapılması önerilir. Eğer sabah yürüyüşe gitmek için yeterli zaman yoksa işe giderken toplu taşıma ya da araba kullanmak yerine yürüyerek gidilebilir. Kısa mesafeler için taksi kullanmak yerine yine yürünmesi önerilir.

1 haftada kilo vermek için tüm bu önerilere uyulmalıdır. Beslenme düzeni ve spor aktivitelerinin bir arada götürülmesi sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Yağ yakan besinlerin mutlaka beslenme düzeninde olması gerekir. Özellikle brokoli, ıspanak, marul ve brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler beslenme düzenine eklenmelidir. Yeşil sebzelerin yanı sıra su içeriği yüksek olan karpuz gibi besinler de beslenme düzenine eklenebilir.

Herkesin besin ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle genellikle diyet uygulamalarının sonuçları kişiden kişiye göre değişir. Kişiye en uygun diyet programı için bir diyetisyene başvurulabilir. Düzenli egzersiz de kilo verme sürecinde oldukça etkilidir. Bu nedenle spor aktiviteleri alışkanlık haline getirilmelidir. Haftanın en az 4 günü spor yapılması önerilir. Tüm bu önerilere uyularak 1 haftada kilo verilmesi mümkündür.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz